Anul acesta, cu toate provocările lui, a determinat amânarea Galei Premiilor UCIN care tradiţional avea loc în luna mai. În ciuda dificultăţilor, Uniunea Cineaştilor din România a hotărât că se vor decerna premiile pe 21 septembrie 2020, la Teatrul Naţional Bucureşti, în sala Studio, sală care a găzduit în ultimii ani, momentele emoţionante generate de urcarea pe scenă a celor mai mari cineaşti români. Pentru concurenţi aşteptarea a fost grea: înscrierile s-au închis în luna martie, iar juriul de preselecţie a avut de ales cele mai bune producţii ale anului 2019, din peste 70 de filme înscrise în concurs. Ca în fiecare an, doar la gală vom afla cine sunt câştigătorii celor peste 20 de secţiuni ale competiţiei.

În 2020 juriul de competiţie este compus din Stere Gulea (câştigătorul Marelui Premiu de anul trecut), Florin Mihăilescu, Marilena Ilieşiu, Irina Nistor şi Dorel Vişan. 

Nominalizările din acest an sunt:

1.Marele Premiu şi Trofeul Uniunii Cineaştilor

La Gomera, regia Corneliu Porumboiu

Cardinalul, regia Nicolae Mărgineanu

Călătoria fantastică a Maronei, regia Anca Damian

2. Premiul Special al Juriului

Călătoria fantastică a Maronei, regia Anca Damian

Între Chin și Amin, regia Toma Enache

Maria, Regina României, regia Alexis Sweet Cahill

3. Premiul pentru regie „Lucian Pintilie”

Tudor Giurgiu, pentru filmul Parking

Marius Olteanu, pentru filmul Monștri

Cătălin Mitulescu, pentru filmul Heidi

4. Premiul pentru scenariu

Bogdan Toma, Liviu Săndulescu pentru filmul Cărturan

Elena Enache, Toma Enache, Eugen Cojocariu pentru filmul Între Chin și Amin

Marin Mălaicu-Hondrari,Tudor Giurgiu pentru filmul Parking

Brigitte Drodtloff, Marie-Denise Theodoru pentru filmul Maria, Regina României

5.Premiul pentru imagine

Gabriel Kosuth pentru imaginea filmelor Cardinalul și Maria, Regina României

Marius Panduru pentru imaginea filmului Parking

Tudor Mircea pentru imaginea filmului La Gomera

6. Premiul pentru costume

Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul Maria, Regina României

Luminița Mihai pentru filmul Cardinalul

Cireșica Cuciuc pentru filmul Heidi

7. Premiul pentru decor

Nora Dumitrescu, Laura Russu pentru filmul Maria, Regina României Sonia Nolla pentru filmul Parking

Dumitru Nicodim pentru filmul Cardinalul

8. Premiul pentru interpretare feminină

Judith State pentru rolul Dana din filmul Monștri

Dana Rogoz, pentru rolul Mo din filmul Mo

Roxana Lupu pentru rolul Regina Maria din filmul Maria, Regina României

9. Premiul pentru interpretare masculină

Constantin Cotimanis pentru rolul Ciumău din filmul Între chin și Amin

Radu Botar pentru rolul Episcopul Iuliu Hossu din filmul Cardinalul

Mihai Smarandache pentru rolul Adrian din filmul Parking

10. Premiul pentru interpretare feminină rol secundar

Julieta Szonyi pentru rolul Mama din filmul La Gomera

Mădălina Craiu pentru rolul Vera din filmul Mo

Coca Bloos pentru rolul Mama Tia din filmul Zavera

11. Premiul pentru interpretare masculină rol secundar

Richard Bovnoczki pentru rolul Enache Viziran din filmul Cardinalul

Anghel Damian pentru rolul Prințul Carol din filmul Maria, Regina României

Bogdan Dumitrache pentru rolul Chirvasiu din filmul Heidi

12. Premiul pentru montaj

Nita Chivulescu pentru filmul Cardinalul

Roxana Szel pentru filmul La Gomera

Ruxandra Mihai pentru filmul Între Chin si Amin

13.Premiul pentru coloana sonoră

Andre Rigaut, Niklas Skarp, Christian Holm pentru filmul La Gomera

Lukas Moudry si Diana Sagrista pentru filmul Parking

Ioan Filip și Dan Ștefan Rucăreanu pentru filmul Monștri

Cristinel Sirli pentru filmul Maria, Regina României

14.Premiul pentru muzica originala „Adrian Enescu”

Pablo Pico pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei

Cornel Țăranu pentru filmul Cardinalul

Cristian Lolea pentru filmul Zavera

15.Premiul pentru scurt metraj de ficţiune

Celed, regia Anghel Damian

Havana, Cuba, regia Andrei Huțuleac

Afganistanii, regia Adrian Silișteanu

16.Premiul pentru film documentar de lung metraj

Timebox, regia Nora Agapi

Jurnalul familiei –escu, regia Șerban Georgescu

Distanța dintre mine și mine, regia Mona Nicoară și Dana Bunescu

17.Premiul pentru film documentar scurt metraj

Creativ, regia Ioana Grigore

Ultimul preot, regia Alma Buhagiar

El iubește ochii mei, regia regia Enxhi Rista

18.Premiul pentru film de animație

Călătoria fantastică a Maronei, regia Anca Damian

Opinci, regia Anton & Damian Groves

Despre ce naiba să scriu?, regia Matei Monoranu

19.Premiul pentru film de televiziune

1989-Decembrie Roșu, regia Răzvan Butaru și Cornel Mihalache

Regina Mamă Elena, Regina celor 4 exiluri, regia Camelia Csiki

Arsenie Boca – Adevăr, Mit, Mistificare, regia Cristina Andrei

20. Premiul Opera Prima „Alexandru Tatos”

MO, regia Radu Dragomir

Monstri, regia Marius Olteanu

Cărturan, regia Liviu Săndulescu

21. Premiul pentru machiaj

Nastasia Mateiu, Clara Tudose pentru filmul Maria, Regina României

Florina Mărcuță pentru filmul Între Chin și Amin

Ticulina Truică pentru filmul Cardinalul